Choroby stawów | Zwyrodnienia | RZS PDF Drukuj Email


Artretyzm - to zapalenie stawów, jednego lub kilku jednocześnie. Chorobę łatwo jest rozpoznać. Ból (nawet bez poruszania się), zmiana formy stawu i jego obrzmienie, zaczerwienienie skóry, czasami również pokrzywka. Natomiast charakterystycznym objawem artrozy jest deformacja stawu, która szybko staje się widoczna gołym okiem i łatwo zauważy je nawet niespecjalista.

Artroza powoduje ból, który wzmaga się przy każdym ruchu i ustaje przy braku wysiłku fizycznego. Artroza charakteryzuje się również specyficznym „chrzęszczeniem" stawów. Z tego względu ludzie cierpiący na artrozę często ograniczają ruch lub z niego rezygnują.

Statystycznie na artretyzm cierpi ok. 2-3% mieszkańców całego świata, natomiast artroza dotyka ok. 12-16% osób. l nawet jeśli wcześniej sadzono, że są to problemy osób w starszym wieku, to obecnie lekarze zauważają, że na bóle stawów skarżą się coraz częściej również ludzie młodzi i w średnim wieku. Natomiast wśród osób po siedemdziesiątym roku życia na artretyzm i artrozę cierpi ponad 90%!


Budowa stawu:

Staw przypomina dwuwarstowową torebkę, okalającą zespolone kości. Najważniejszą funkcją tej torebki jest zapewnienie hermetyczności w jamie stawowej i wytwarzanie cieczy synowialnej. Ciecz synowialna zespala połączenia stawowe.